Foťáky a kamery na Vlogování

Samozřejmě není nutné začínat s Vlogováním hned na nejdražším možném vybavení. Často na začátku dobře poslouží i některé chytré telefony. Pokud přesto chcete zvážit vaše možnosti, pak se vám pokusíme objasnit hlavní aspekty foťáků a kamer, které by vás měly určitě zajímat.
 
Kvalita videa - na videa v kvalitě HD se každopádně lépe dívá, stereo zvuk by měl být minimálním standardem. Naštěstí už v současné době většina foťáků HD videa v nějaké formě umí.
 
Kvalita zvuku - zabudované mikrofony, ať už ve foťáku nebo v mobilu nejsou pro vlogování uplně tím pravým. Do budoucna při výběru zvažte možnost připojení externího mikrofonu.
 
Kvalita fotek - nejspíš nebudete jen natáčet videa. Pokud budete zveřejňovat k videím i nějaký průvodní text, pak se budou hodit na váš blog i kvalitní fotky. Jak video tak i fotky hodně dobře obstarají zrcadlovky (DSLR).
 
Velikost foťáku -  tu budete řešit pokud nechcete natáčet jen doma s trojnožkou. Plánujete natáčet venku, za pochodu, v akci? Pak pro vás bude lepší volbou některá z menších akčních kamerek typu Go Pro apod.
 
Zaostřování - ideální je rychlé a automatické zaostřování, nechcete zjisti po natočení videa, že jste byli od poloviny nahrávání rozostření.
 
 
Naše tipy na foťáky (připravujeme)
 
Naše tipy na akční kamery (připravujeme)
 
 

Čemu se vyhnout

V žádném případě byste se neměli pokoušet o natáčení Vlogu s vestavěnou kamerou v notebooku. Kvalita jak zvuku, tak i videa patrně nebude valná a to především u starších notebooků.
 
Vaše rozhodování by také nemělo být pouze o ceně. Nejlevnější fotoaparát může splnit kritéria pro kvalitu fotografií, nemusí ovšem již například disponovat HD kvalitou videa či kvalitním nahráváním zvuku. Stejně tak i nejdražší modely nemusí splňovat vaše požadavky, nebo je naopak mohou zbytečně převyšovat.